Veri iletişimde kullanılan aktif ve pasif ağ donanımı elemanlarını güvenli bir şekilde barındırmak için bilgi işlem merkezlerine veya işletmenin değişik yerlerine konulan metal aksamlı, özel ölçülü dolaplardır. Veri iletişimi altyapısının en önemli elemanlarından olan kabinler kurulum aşamasında uzman kişiler tarafından düzenlenmelidir. Aksi takdirde işletmenin çalışmaya başlamasından kısa süre sonra karışık ve takip edilemez hale gelir. İşletmenin tüm veri alışverişini sağlayan aktif ve pasif elemanları barındıran kabinler için yapılması gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  1. İşletmenin ihtiyacına göre uygun derinlikte (45mm ile 1100 mm arası), büyüklükte (7U ile 47Uarası) konulacağı yere göre (duvara monte veya yer tipi) ve özellikte kabin temin edilmelidir.
  2. Kabinet içine aktif ve pasif elemanlar yerleştirildikten sonra en az yüzde 30 boşluk kalacak büyüklükte olması tercih edilmelidir.
  3. Kabinet içine yardımcı elemanlar (sabit raf, hareketli raf, kablo düzenleyici, grup priz) yeterli sayıda konulmalıdır. İhtiyaç fazlası yer darlığına sebebiyet verecektir.
  4. Kabinet içine konulacak aktif, pasif ve yardımcı elemanların tamamı kabineti kullanacak kişi tarafından düzenlenmeli sorumluluğu tek kişiye verilmelidir.
  5. Kabinetin konulacağı yer proje aşamasında tespit edilmeli, maksimum alan sağlanmalıdır. Dar ve yüksek alanlara yerleştirilen kabinlere ulaşım zor olduğu için eklemeler (yeni hat çekimi) ve değişiklikler (aktif cihaz montajı) standart dışı uygulamalara sebep olur.
  6. Gelişmekte olan veri iletişim teknolojileri ve sunucular için özel donanıma ve özelliklere sahip kabinler üretilmektedir. Derinliği ve genişliği farklı olan bu ürünler değişik amaçlar için kullanılmaktadır. Kabinetler hangi amaç ve ürünler için kullanılacaksa ona göre tercih edilmelidir.
  7. Firmamız kabinet düzenleme konusunda deneyimlidir. Deneyimlerimizi ihtiyaç sahibi herkesle paylaşabiliriz.